Prezenty Dzień Dziecka umilają – nie zawsze 1 czerwca

Prezenty Dzień Dziecka
Prezenty Dzień Dziecka

1 czerwca został ogłoszony Światowym Dniem Dziecka w 1946 r., przez Światową Organizację Kobiet Demokratycznych. Miał być świętem przypominającym o konieczności ochrony dzieci przed wojną, przemocą i głodem. W 1953 r. z inicjatywy Światowego Związku Ochrony Dzieciństwa został ogłoszony przez ONZ Światowy Dzień Dziecka. Gdy 20 listopada 1959 roku została uchwalona Deklaracja Praw Dziecka ONZ, wówczas wiele krajów na świecie, dla uczczenia tej rocznicy, zaczęło właśnie 20 listopada świętować Dzień Dziecka.

Prezenty Dzień Dziecka uświetniają w dniu 1 czerwca tylko w Polsce, krajach bałtyckich Czechach, Słowacji i Rosji. Pozostałe kraje na świecie wybrały przeważnie dzień 20 listopada.

Jest jednak kilka ciekawych wyjątków.

We Francji nie ma Dnia Dziecka. W dniu 6 stycznia obchodzi się Święto Rodziny nawiązujące do Trzech Króli, którzy przybyli do stajenki i obdarowali Jezusa prezentami. Piecze się tam dla dzieci ciasteczka z wróżbą – to dziecko, które dostanie takie ciasteczko, zostaje królem lub królową i przystraja się je w koronę. Dzieci obowiązkowo dostają podarunki.

W Turcji z kolei, Dzień Dziecka to także Święto Niepodległości. Prezenty Dzień Dziecka umilają i tam, ale najważniejszym wydarzeniem jest udział dzieci (tak jak i w Polsce) w pracach parlamentu.

W innych krajach prezenty Dzień Dziecka czynią barwniejszym w różnych dniach roku. I tak: na Węgrzech jest to ostania niedziela maja, W Australii – czwarta środa października, w Argentynie – druga niedziela sierpnia. W Paragwaju Dzień Dziecka obchodzony jest 16 sierpnia w rocznicę krwawej bitwy pod Acosta Nu, w której zginęło wiele dzieci.

Wyróżnia się Japonia, która ma dwa Dni Dziecka – osobno dla chłopców i dziewczynek. Stare tradycyjne święto chłopców (Tango-no Sekku) obchodzone jest 5 maja. Przed domami pojawiają się w tym dniu latawce w kształcie karpi, uosabiające członków rodziny: kolor czarny – to ojciec, czerwony – matka, niebieski zaś to synowie. Karp w Japonii symbolizuje siłę i odwagę. 3 marca odbywa się Festiwal Lalek (Hinamatsuri), będący świętem dziewczynek, które w tym dniu ubierają papierowe lalki w tradycyjne stroje i wystawiają je na schodkach. Ważne jest, aby po skończonej uroczystości wyrzucić lalkę do rzeki – im szybciej się to zrobi, tym prędzej dziewczyna wyjdzie za mąż.

Jak widać, różne daty i zwyczaje towarzyszą temu świętu. Niezmienna jest tylko wszędzie chęć sprawienia przyjemności i wywołania uśmiechu na dziecięcych buziach.